Haziran ayının gelmesiyle tatil günlerine hazırlandığımız bu günlerde mayıs ayında gerçekleşen otomobil satışları da bölge bölge ortaya çıkmaya başladı. Otomotiv endüstrisinin resmi satış datalarını yayınlayan LMC Automotive, Batı Avrupa’da araç satışlarının geçtiğimiz ay bir önceki yılın mayıs ayına göre yüzde 14 arttığını duyurdu.

LMC verilerine göre ay boyunca Batı Avrupa’da toplamda 1 milyondan fazla binek araç satışı gerçekleştirildi. Özellikle İtalya’nın yükselişini Almanya ve Fransa’daki güçlü satışlar destekleyince Batı Avrupalı tüketicilerin yeni otomobillere yönelik ilgisi bir kez daha yükseldi.

Almanya otomobil satışlarında yüzde 12’lik büyüme yaşanırken, Fransa’da bu oran yüzde 22 olarak dikkat çekti. Mayıs ayında beş büyük Avrupa ülkesinin hiçbirinde düşüş yaşanmadığını gördük ancak yine de en mütevazi yükseliş yüzde 2.5 ile Birleşik Krallık’ta gerçekleşti. Bu sonucu İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmak için 23 Haziran’da referanduma gidecek olmasına bağlayabiliriz. Tüketicilerin bu belirsiz ortamda pek de otomobil alacak havaları yok heralde.

İtalya’da yeni otomobil satışları da bir önceki yılın mayıs ayında göre yüzde 27 arttı. İspanya’daki satışlarda ise yüzde 21’lik artış görüldü.

LMC’nin tahminlerine göre Batı Avrupa’daki yeni otomobil satışları 2016 yılı sonunda yüzde 5.7 artacak ve 14 milyonu aşacak.