2016 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ne çok kısa bir süre kala, organizasyonun resmi sponsoru Nissan Loughborough Üniversitesi’nin spor bilimi uzmanlarıyla birlikte Nissan Heyecan Endeksi’ni kullanarak, UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarında toplanan verileri analiz etti. Özel bir çalışmayla oluşturulan bilimsel formüller, en heyecan verici takımları, anları ve oyuncuları belirlemeyi sağladı.

Futbolseverlerin kalp atışları, nefes alışverişi ve elektrodermal aktivite gibi fiziksel davranışlarındaki artış, bu yıl Şampiyonlar Ligi’nin en heyecanlı beş anının belirlenmesine yol gösterdi. Bu yılın en heyecan verici anı, Bayern Münih’li Thomas Müller’in takımının Juventus ile oynadığı son 16 karşılaşmasında attığı ve beraberliği getirip mücadeleyi uzatmalara götüren ikinci golü oldu.

İki Madrid takımı arasında oynanacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi Finali öncesinde, Nissan ve Loughborough Üniversitesi ayrıca en heyecan verici Madrid 11’ini de yayınladı. Kurulan takım Atlético Madrid ve Real Madrid oyuncularından oluşurken, kadronun belirlenmesinde oyuncuların turnuva boyunca elde ettikleri Opta istatistiklerine göre ortaya çıkan “heyecan puanları” dikkate alındı.


Şampiyonlar Ligi Finali için belirlenen en heyecan verici 11’in dışında Nissan, heyecan verici bir liste daha oluşturdu. Bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde oyuncuların elde ettiği Opta istatistikleri baz alan listenin zirvesine aynı zamanda Şampiyonlar Ligi’nin en golcü ismi olan Real Madrid’li Cristiano Ronaldo kuruldu. Portekizli yıldızı Barcelonalı Neymar takip ederken, Zenitli Hulk üçüncü basamağa yerleşerek Lionel Messi’nin önünde yer almayı başardı.