SUdan ucuz hale gelen petrol fiyatları, petrol yakıtlı otomobillerin ömrünü mü uzattı? Dünya elektrikli otomobil hayalinden uyanıyor mu?

Almanya Şanşölyesi Merkel'in BMW'nin elektrikli otomobil yatırımlarına verilen desteklerin ardından yaptığı "2020 yılında Avrupa'da 1 milyonluk elektrikli otomobil satılır" öngörüsü, Türkiye'nin 2000 yılındaki 1 milyonluk otomobil hayaline mi döndü.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa'da 2015 yılı elektrikli otomobil satışları belli oldu. Tüm dünyada ise 11 aylık rakamlar var elimizde. Bu da 550 bin adete çok yakın.

Buna göre tüm Avrupa'da satılan elektrikli otomobil sayısı 98 binde kaldı. 98 bin adetlik Avrupa elektrikli oto satışlarının 2014 yılına göre yüzde 47'lik büyüme yakaladığını hatırlatalım.

ABD'de Tesla, elektrikli otomobili ucuzlatma planlarına yoğunlaşırken, şirketin ABD'nin en zengin adamlarından olan patronu Elon Musk, Apple'ın elektrikli otomobilini geliştirdiğini ama elektrikli otomobillerin yollardaki çoğunluğu sağlamasınının bu petrol fiyatlarıyla hayal haline gelebileceğini söylüyordu BBC editörüne.

Apple'da ise Ford'dan büyük paralarla transfer edilen başmühendis şirketten ayrılıyordu. Kulislerde Elon Musk'ın yaklaşımına ters, 'Apple elektrikli otomobilden vazgeçti" bilgileri konuşulmaya başladı bile.

Tesla, Çinli patronla ABD'ye girmeye çalışan gizemli Faraday ile baş etmek için halen en büyük elektrikli araç pazarı haline de gelen Çin'de ortak arayışına yöneldi.

Avrupa'da 98 bine yaklaşan toplam elektrikli araç satışlarının yüzde 24'ünü Renault gerçekleştirdi. Yıllar önce biri Türkiye'de 5 elektrikli araç geliştirmeye yönelen ve bunun için milyarlarca euro yatırıma girişen Renault'nun 2015 yılında sattığı elektrikli otomobil sayısı 23 bin adetin biraz üzerine çıktı.

Renault'nun en çok satan elektrikli otomobili tüm Avrupa'da 18 bin adetle ZOE oldu.

Ford ve VW gibi diğer büyüklerin elektrikli oto yatırımına soğuk bakması, GM'in yeni bir küçük elektrikli otomobil geliştirdiğini Detroit'te duyurması, BMW'nin i3 ve i8 modelleriyle yavaş yavaş yol almaya başlaması bu pazarı ateşleyebilecek mi?

Ya da petrol fiyatlarındaki düşüş, benzinin sudan ucuz hale gelmesi, içten yanmalı motorlara sahip otomobillerin ömrünü uzattı mı? Benzinli motorların verimliliğinin artırılması, küçülen motor hacimleri ve buna paralel CO2 atıklarının düşürülmesi, yakıt tüketimlerinin azaltılması uygun fiyatlı benzinli otomobillerin çağını devam ettiriyor.

Hatırlanacağı gibi Renault'nun ilk elektrikli otomobillerinden olan Fluence Z.E de Türkiye'de üretilmeye başlanmıştı. Daha sonra istenen pazarın oluşmaması ve Çin'e yakınlık nedeniyle üretim Güney Kore'deki Samsung tesislerine kaydırılmıştı.

HALİL OKŞİT

halil.oksit@otoajanda.com