Yeni hali daha önce gösterilen makyajlı Corolla, bu ayın son haftasında Toyota bayilerinde yerini alıyor.

Bugüne kadar dünyanın en çok satan otomobil markasının son ürünü, Adapazarı tesislerinin bantlarından önümüzdeki günlerde fabrikanın yeniden üretime başlamasıyla birlikte girmeye başlayacağını söyleyelim.

1966 yılından bu yana 150 ülkede 44 milyonun üzerinde satış adedine ulaşan Corolla, Toyota’nın toplam global satışlarının da yüzde 20’sini oluşturuyor. Türkiye’de ilk kez 1990 yılında Sabancı Grubu ile Türkiye’de de yollara çıkan Corolla’lar, günümüzde 400 bin adeti bulan dev bir aile oldu.

Corolla, Toyota için hem dünyada hem de Türkiye’de öylesine üçlü bir model oldu ki, giderek artan satış rakamlarını yakalamakta zorlanmadı. İlk yıllarında Türkiye’de yılda 1-2 bin adetlerde satılan Corolla, geçen yıl 35 bin adetlik satış rakamıyla tarihinin en çok sattığı yıl rekorunu kırdı.

Corolla’nın Türkiye’deki yerinin 38-40 bin adetler” olduğunu söyleyen Toyota Otomotiv CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Hedefimiz, bu rakamı 1-2 yıl içinde yakalamak. Yenilenen Corolla ve dünyadan 2 ay önce kasım ortasında satışına başlayacağımız C-HR ile geçen yılki satışlarımızın üzerine çıkacağız. Mayıs ayında 6069 adetlik satışla 26 yıllık tarihimizdeki en yüksek üçüncü aylık satış rakamını yakaladık. Bu yıl 55 bin adetlik satışı hedefliyoruz. FED faiz kararları, Çin’deki gelişmeler pazarı etkiliyor ama olumsuz gelişmeler pazarı en fazla 1 ay etkiliyor.” derken, 2016 yılı yükseliş dalgasına yönelik hedeflerini de dile getirdi.

Yeni Toyota Corolla’nın tanıtım toplantısının yapıldığı Göcek’te konuşan Bozkurt, yeni üründe tedarik sıkıntısı yaşanmazsa 35 bin adetin üzerine çıkacaklarını, bunun 13 bin adetlik kısmının eski Corolla olarak zaten satıldığını, yenisi içinse 22 bin adetlik bir bölüm kaldığını dile getirdi.

Bu yılın ilk 5 ayında 18 bin adetlik toplam satışa ulaşan Toyota’nın yeni kozları ise yeni Hilux ve özellikle yakıt tüketimiyle dikkat çeken Yaris Hybrid oldu. Markanın 2017 hedefi ise yeni C-HR’nin tam yıl bazında devreye girmesiyle en az 65 bin olduğunu dile getiren Bozkurt, “Bunun 70 bin olmasının önüdeki engel ürün tedariği olabilir. Biz 65 bin adeti öngörüyoruz. C-HR’a bağlı olarak yılın son çeyreğinde planlar netleştikçe hedefimizin üstüne koyacağız.” dedi.

Halil Okşit

www.otoajanda.com