İsveçli Volvo eskiden beri sıcak Akdeniz güneşini çok seviyor. 10-15 yıl önce yanılmıyorsam S60 lansmanını yaptığı İspanya'nın Malaga kentinde yeni bir lansman daha gerçekleştirmeyi tercih etmiş. İsveç soğuğunun özlettiği doğal donanımlardan biri güneş ve sıcak olsa gerek. Bir de uzun yaz günleri.

“Cehennem” gibi yakan Akdeniz güneşi, bahçede birbiri ardına sıralanmış son model Volvo S90’ların üzerinde sabahtan beri parlıyordu. Test araçlarının sorumlusu gençler palmiyelerin gölgesine kaçmış, metalik gövdeli araçlar pırıltılar altında ama alevler saçarak, bizleri yani yeni test pilotlarını bekliyordu.

Geçtiğimiz hafta birkaç gazeteci arkadaşımla birlikte Volvo’nun konuğu olarak yeni S90 modelini test etmek için İspanya'nın Malaga ve Cebelitarık yakınlarındaki Estapona bölgesine gittim.Volvo Türkiye Pazarlama ve PR Direktörü Ebru Ekşi Akınoğlu’nun ev sahipliğinde içinde Türkiye’nin de yer aldığı EMEA Başkanı Andreas Gustafson ile sohbet ettik. Gustafson, Volvo dünyasının satışlarının yüzde 62’sini yöneten bir isim. Geçen yıl 500 bin, bu yıl ise 700 bin adetlik global satış peşindeki şirketin en önemli isimlerinden biri. Volvo Cars Başkanı Hakan Samuelson’a bağlı üç isimden biri.

EMEA Başkanı, yeni dönemdeki en önemli kozlarının elektrikli ve otonom araçlar olacağını ve yeni nesil motorlarıyla premium segmentin sağlamlıkla birleşmiş en önemli oyuncusu olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Dünya otomobilde yeni bir dönemin kapısında. Bizler ve sizler yani otomobili ancak bitmiş ürün olarak görebilen sıradan insanlar olarak henüz fark etmesek de teknoloji çok gelişti. Otomobili de ele geçirdi. Bu “ele geçirme” kelimenin tam anlamını ifade ediyor.
Yeni teknolojiler artık sürücüyü, yani sürüş belgeli, eğitim almış, deneyim sahibi insanı koltuğundan ediyor. Bir otomobili kullanırken bizim yapmamız gereken işleri yani kumanda faaliyetlerini üstleniyor. Akıllı teknolojiler devreye giriyor, aracı da bizim için kullanmaya başlıyor. Hem de kilometrelerce. Ve belki de artık bir ömür boyu...

BMW 7 Serisi, Audi A8 gibi en üst ve en pahalı modellerde kullanılmaya başlanan sürücüsüz park gibi özelliklerin de eklenmesiyle, “makam şoförleri” işsiz kalacak. Korkarım bu araçlar kapılarını da kendileri açabilecek, sizin için.

XC90 adlı modern dönem şehir SUV'undan sonra premium orta sınıf rekabetine katılan yeni model S90 oldu.
Mercedes E Class ve BMW 5 Serisi gibi modellerle kapışmak için geliştirilen yeni S90, otonom sürüş özellikleri, yüksek kaliteli iç mekan malzemeleri ve kaliteli işçiliği, teknolojileri, yeni teknoloji motoruyla bu segmentte sağlamlık arayan otomobil severlerin tercihi olmak istiyor.
İspanya Malaga'da yapılan S90 uluslararası test sürüşlerinde yeni S90’ın kendine kendine gidebilme özelliği başta olmak üzere diğer tüm özelliklerini gözden geçirme imkanı bulduk.
İspanya’nın Fas’a yakın bölgesinde artı 40 derece sıcakta kullandığımız yeni S90, opsiyonel ısıtma ve soğutmalı deri koltukları ile daha beşinci dakikada vaat ettiği konfor olanaklarından “soğutmalı koltuklar” özelliğini kanıtladı.

OTONOM ARAÇLA İLK DENEYİM

Daha önce Hyundai Tucson, Volvo XC90 gibi kendi kendine gitme özeliğine sahip araçları kullanmıştım. Renault, Fiat, Audi, Mercedes ve teknoloji şirketi Google’ın otonom araç çalışmalarını da başından beri izliyorum.

Hyundai Tucson, bu sınıfta yabana atılmayacak bir otonom sürüş başarısına sahip. Halen yollarda satılmakta olan kompakt SUV Tucson, üst donanım paketinde (Yaklaşık fiyatının 110 bin TL olduğunu sanıyorum) 1.6 litre benzinli motorlu versiyonunda kendi kendine gidebilen teknolojiyi de “altınıza çekiyor." Bu satın alınabilir SUV, yasal çerçevede kendi kendine yol alabiliyor. Sadece elinizi 2 dakikada bir direksiyona dokunmanız ve aracı direksiyonda olduğunuza inandırmanız gerekiyor.

Tüm bu araçlarda temel sistem, aracın önündeki bir radar ve kamera sistemiyle bağlantılı olarak kontrol edilebilen Şerit Takip Asistanı, Aktif Mesafe ve Hız Asistanları olarak bir çatı altında toplanabilecek sistemlerle sağlanıyor. Araçtaki hızlı bir işlemci radar merkezinden elde ettiği verileri çok yüksek hızla işleyerek, direksiyona, gaza, frene müdahale edebiliyor.

Mevcut sistemlerin çoğunda benim bildiğim kadarıyla araçlar öndeki araçla mesafenin kontrol edilmesi sistemi üzerinden ilerliyor.

Peki ya önünüzde araç olmayan boş yollardaysanız ne olacak?

Söyleyelim, ya sizin cruise control ünitesini ayarlamanız ve o hızla gitmeniz gerekecek ya da Volvo’nun yeni S90 ile uygulamaya başladığı 130 km kadar hıza araç kendi kendine ve önünde hiç başka bir araç yokken inip, çıkabilecek.
S90’ın Pilot Assist adı verilen bu özelliği etkileyici ve tabii ki o da yasalar gereği 2 dakikada bir elinizi direksiyona dokundurmanızı, aksi halde devreden çıkacağını söylüyor. Sürüş sırasında elinizi direksiyona dokundurmanız sorunu çözüyor. Ama bu durumda tam otonom sayılmıyor tabii ki. Siz sürücü olarak mutlaka yola veya aracın uyarısına adapte olma durumunda oluyorsunuz.
IntelliSafe Assist özelliği Volvo S90’da standart olarak yer alıyor. Buna, Adaptif Hız Sabitleyici (Adaptive Cruise Control), Mesafe ikazı ve ileri düzey yarı-otonom sürüş özelliği Pilot Assist de dahil.

Pilot Assist, Volvo’nun önem verdiği yenilik alanlarından biri olan, tam otonom sürüşe geçişte önemli basamak oluşturuyor.

Tam otonom bir Volvo otomobilin iç görünümünün nasıl olması ve ne hissettirmesi gerektiği Concept 26 adlı aracında anlatılıyor.

55'İ SATILAN 350 ADETLİK 2016 HEDEFİ

Volvo'nun mayıs ayı sonunda Türkiye'de bazı illerde ön tanıtıma çıkardığı yeni S90, 55 adetlik ön sipariş almış. Sipariş verenler aracı kullanmamışlar bile.

Bu aracın Türkiye satış hedefi bu yıl için 350 adetler seviyesinde. 2017 yılında tam 12 ay satışta kalacak modelin hedefi ise 1000 müşteri.

291 bin liradan başlayan fiyata sahip 2.0 lt hacmindeki motor 235 hp gücünde. Kullanılan ek sistemlerle turbonun erken aktive olması ve kalkıştan itibaren adeta daha büyük hacimli motora sahip bir araç kullanıyor hissi uyandırması etkileyici.

450 nm tork ile desteklenen bu güç, yakıt tüketimi açısındansa memnuniyet veriyor. Kullanımımız sırasında ortalama 6.1 litrelik tüketim değeri gördüğümüzü belirtelim.

İç mekanda bolca kullanılan ahşap unsurlar, portre ekran, sade İsveç tasarımı kendini belli ediyor. Ekran üzerinden her türlü kontrol ünitesine ulaşabiliyorsunuz.

Aracın start stop tuşu, tuş olmaktan çok orta kısımda konumlandırılan bir düğme. Bu düğmenin sağa çevrilmesi aracı çalıştırmanızı sağlarken, stop içi sola çevirmeniz gerekiyor. Metal çerçeveli şık düğmenin arkasında aracın farklı modlarda sürülmesini sağlayan dinamik düğmesi konumlanıyor. Bu düğme üzerindeki döndürülebilir rulo ile sportif, ekonomik, konfor veya kişiselleştirilebilir pozisyonlardan birini tercih edebiliyorsunuz. Gönlünüz veya yol durumu hangisini çekerse.

BU arada aracın 2.0 litrelik hibrid ve benzinli motor seçenekleri ise 2017 yılında yollara çıkacak. Daha yüksek güç ve sessizlik vaat eden bu motorlar daha düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekmeyi hedefliyor. Volvo'nun yolculuğu 2020 yılına doğru. 2020 yılında tamamen elektrikli ilk modelini çıkarmaya hazırlanan marka, bu tarihten itibaren Volvo araç içinde kaza geçiren hiç kimsenin "hayatını kaybetmemesi" hedefine sahip.

İLERİYE DÖNÜK ÖNEMLİ ADIM

Volvo Cars tarafından ileriye yönelik atılmış önemli bir adım olarak tanıtılan yeni S90, İsveçli otomobil üreticisinin premium sedan segmentinde gövde gösterisinin ifadesi olarak ele alınıyor.
En son güvenlik teknolojilerinden, bulut tabanlı uygulama ve hizmetlere kadar, birçok yeni teknolojiye sahip olan Volvo S90, İsveç markasının devam eden değişim sürecinin en önemli kanıtı.
Volvo Car Turkey Pazarlama ve PR Direktörü Ebru Ekşi Akınoğlu, Malaga’daki test sürüşü öncesinde biz gazetecilerle bir araya gelerek, yeni Volvo S90 ve Volvo’nun gelecek yatırımları hakkında bilgi verdi.
Ebru Ekşi Akınoğlu, “Yeni Volvo S90, sürüş dinamikleri, performans ve sürüş anlamında ileriye doğru atılmış önemli bir adımı oluşturuyor. Volvo sürüş deneyimini değerlilik hissi sunma, kontrolü ele alma ve konfor anlamında yeniden tasarladık” diyerek yeni otomobilin ana hatlarının üzerinden geçti.

Volvo S90’da bir dünya ilki olan -büyük hayvan algılama- City Safety (Şehirde Güvenlik Sistemi) ile birlikte sunuluyor. Bu teknoloji gece ya da gündüz boyunca geyik, at, inek gibi büyük hayvanları algılayabiliyor. Aynı zamanda, sürücüyü uyarıyor ve çarpışmayı önlemek için fren desteği sağlıyor.
Ön sipariş başlayan Yeni Volvo S90, Türkiye’de D5 AWD motor ile 291.540TL başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu.

HALİL OKŞİT

halil.oksit@otoajanda.com