Alman VW Grubu bünyesindeki Çek otomobil markası Skoda,Türkiye'de 30 ılın rekorunu kırdığını açıkladı. Türkiye bu performansla Skoda satışlarında küresel bir başarıya da imza attı ve 19'uncu büyük pazar sıralamasından yedinciliğe sıçradı. İspanya, Fransa ve İtalya'yı geçip, Avrupa'da ilk beşe girdi. İspanya'yı 7 araç farkıyla geçerek, 7. oldu.

Skoda, 2015'teki Türkiye satışlarıyla 30 yılın satış rekorunu yakaladı.

Çek marka binek oto pazarının iki katı büyüyerek 22 bin 107 adetlik satış gerçekleştirirken, birçok ilke imza attı. Türkiye, Skoda'nın dünyada 7'nci, Avrupa'da 5'inci büyük pazarı olarak sıralandı.

Satışlarını yüzde 52 oranında yükselten Skoda Türkiye 2014'te de 14 bin 357 adetle yine kendi rekorunu kırmıştı.
Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, geçen yıl binek otomobil pazarının yüzde 23 civarında büyüme gerçekleştirdiğini belirtirken, "Skoda olarak bunun iki katı, yaklaşık yüzde 52’lik büyüme kaydettik. Bu sayede, Skoda’nın Türkiye tarihinde varlık gösterdiği son 30 yıl içerisinde en yüksek binek araç satış adedine ulaştık" dedi. 2016’nın ilk showroom’u olan Doğuş Oto Maslak’ın açılışında konuşan Senyücel, 2015'te yüzde 3.05 pazar payına ulaştıklarını söyledi ve ekledi: "Biz zaten bunu hedefliyorduk. Hedefimize de ulaşmış olduk. 5 bin adedin üzerinde satış yapan markalar arasında en fazla büyümeyi kaydettik ve Türkiye’de en çok büyüme gösteren marka olduk.” Son 5 yılda 2010 da dahil yüzde 250’lik bir büyüme kaydettiklerinin altını çizen Tolga Senyücel, şunları kaydetti: “2010’da 6 bin adet satarken şu anda 22 binlere geldik. Başarımız sadece Türkiye'yle sınırlı kalmadı. Aynı zamanda markanın küresel pazarları arasında da 19'uncu sıradan 7’nciliğe yükseldik. Avrupa’nın hemen hemen bütün ekonomilerini geride bıraktık. Dolayısıyla Skoda Türkiye, sadece bu pazarda değil Avrupa pazarında da sesini duyurmuş oldu.”

Yelkenleri filo satışlarının rüzgarı da doldurdu

Türkiye’de Skoda’nın büyümesinde en etkin faktörlerden birinin yenilenen ürün gamı olduğunu vurgulayan Tolga Senyücel, filo satışlarındaki hızlı ilerlemelerinin de dikkat çekici olduğunu vurguladı. Senyücel, "Filo satışlarında 2 bin 90 adetten 5000 adetlere geldik. Yani yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme performansı sergiledik. Skoda, geçen yıl filo sektörünün en çok tercih edilen 11'inci markası oldu” dedi. Skoda’nın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok satılan modeli yaklaşık 10 bin adetle Octavia oldu. Onu 2 bin 190 adetle Superb, 1.974 adetle Rapid Spaceback ve 1.974 adetle de Rapid izledi. Yeni Fabia’nın satışı 1.830 adet olurken, Yeti 1.693 adetlik satışa ulaştı.

7 kişilik SUV'u geliyor

2016'da kesintisiz büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, “Hedefimiz bu yıl daralan pazar koşullarına rağmen büyümek. Markamız adına yüzde 10-20 arasında büyüme öngörümüz var" dedi. Senyücel, Cenevre’de konsept, Paris Otomobil Fuarı’nda seri üretime hazır hali tanıtılacak olan 7 kişilik SUV modelinin de markanın imajına olumlu katkı yapacağını ekledi. Senyücel, 2017'de de Yeti’nin yeni neslinin tanıtılacağını hatırlattı. Senyücel, “Octavia ve Superb ile hedef kitlemiz belli ölçüde genişlemişti. 7 kişilik SUV ile de geniş ailelere ve yerden yüksek araç isteyenlere de hitap edeceğiz. Skoda bazı ailelerde birinci, bazılarında ikinci araç olmaya devam ediyor. Yani bazı müşteriler iki aracını birden Skoda alıyor” diye konuştu.

Halil Okşit

halil.oksit@otoajanda.com