Nissan 2 yıl sonra pick up rekabetine yeni Navara ile geri dönerken, planlarını liderlik üzerine revize etti.

Bu yıl otomotivdeki rekabete pick up araçlar da katılıyor. Asyalı markaların karyısında tek başına direnen Avrupalı Amarok'un karyısına şimdi yeni bir Japon Nissan Navara da dikiliyor.

Türkiye’de 15 bin adetlerde seyreden pick up araç segmentinde kendi katılımı ve yeni modellerle 20 bin adetlere tırmanış yaşanacağını öngören Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, markanın Türkiye operasyonunu devralışından sonraki ilk yeni model lansmanını Antalya’da gerçekleştirdi. Yeni Navara lansmanında konuştuğumuz Genel Müdür Özkök, 6 yıl zirvede oldukları pick up sınıfına yönelik öngörülerinin liderlik olduğunu seslendirerek, şunları söyledi:

“Nissan’ın pick up kökeni ise 1933 yılına uzanıyor. Bugüne kadar 14 milyon adet Nissan pick up satıldı. Bunun 45 bini Türkiye yollarında. İlk Navara’yı 2005 yılında tanıttık. Yeni Navara liderlik için geri döndü. 2 yıldır bu sınıfta yer almıyorduk modelin emisyonu Avrupa ve Türkiye spektlerine uymuyordu. Şimdi 2.3 litrelik 160 ve 190 beygir güçlerindeki iki turbo dizel motorla geldi yeni pick up. Düz ve otomatik şanzıman seçenekleri var. Fiyatlarımız rekabetçi. 80 bin TL’den başlıyor.En donamılı, deri koltuklu, anahtarsız çalıştırmalı, 4x4 modelimiz 116 bin TL. Aracın gücü, yüksek donanımları, uygun fiyatı ile bir kaç ay içerisinde kendini belli edeceğini ve tüketicinin tepkisini göreceğiz.”
Hefdeflerinin liderlik olduğunu ama bunun bir kaç yıl içinde gerçekleşeceği yeni Navara’nın Nissan satışlarının 30 bin adete çıkmasında 3 bin adetlik katkısı bekleniyor.

Fiyatını açıklamadan 200 sipariş aldı

Yeni Navara için mart ayı içinde Sapanca’da 300 satış elemanının katıldığı bir eğitim ve tanıtım da gerçekleştiren Nissan Türkiye, bu etkinlik ve devamında marta ayı için 200 adetlik ön satışı fiyatı bile açıklamadan yakaladı. Bu rakamın kendileri açısından önemli bir gösterge olduğunu söyleyen Genel Müdür, pick up pazarının yeni Navara ile genişleyeceğini iddia etti.

Nissan patronluğunda ilk yeni model

Nissan Türkiye, geçtiğimiz yıl Japon Sumitomo’dan satın aldığı Türkiye temsilciliği ile Türkiye’deki en büyük atağına hazırlanıyor. Yeni dönemde kaptanlık görevini devralan Genel Müdür Sinan Özkök, Renault bayi ağırdaki 23 yıllık deneyimini Nissan’a aktararak, ekibile uyumlu bir yükselişin rüzgarını arkasına almış görünüyor.
2006-2009 yılları arasında 7500 adetlik yıllık satış hacminden 2014 yılında 20 bin adetlik satışlara yükselen markanın ana gücü Qashqai modeli. Markanın 2015 yılı satışları son üç aylık yeni dönem “sprint”inin de etkisiyle 26.500 adetle tarihi rekor seviyesine ulaştı. Bu yıl ise 30 bin çıtası hedef tahtasına kondu. Yeni hedef için markanın iki kozu pick up Navara ile temmuz ayında Türkiye’de satışa çıkacak kompakt sınıftaki Pulsar olarak belirlendi.
Bu yıl Türkiye otomotiv pazarında yüzde 10 civarı küçülme beklediklerini söyleyen Genel Müdür Özkök, “Buna rağmen biz Nissan olarak iki önemli modelle satışlarımızı artıracağız” iddiasını dile getiriyor.

Hem yola geliyorlar hem de araziye

Geçtiğimiz yıl crossover ve kompakt hb sınıflarında yaşanan marka ve modeller arası rekabetin bu yıl pick up sınıfında yaşanacğı görülüyor.
Mitsibushi L200 modelinin en çok satan olarak zirvede yer aldığı segmentte, VW Amarok ikinci durumda. Yerli pick up Isuzu D-max sarılamada üçüncü durumda ama geçtiğimiz yılın sonlarında yenilenen Toyota Hilux hızlı geliyor. Yüksek donanımı, uygun fiyatı ve Toyota’nın yaygın bayi ağı ile hızlı yükselen Hilux da iderlik peşinde.
Nissan ise bu sınıfın eski lideri. Yeni Navara’sı da lidere yakışır özelliklere sahip görünüyor.
Bu sınıta bu yıl Ford Ranger ve Fiat Fullback modelleri de rekabetin yeni oyuncuları olarak maça girecek. Mercedes, Renault ve Dacia markalarının da ilk kez bu sınıfa girmelerini sağlayacak prototip çalışmaları son noktaya yaklaşıyor.

İlk “makassız” pick up

Yeni Navara’nın konor, motor, performans, donanım ve yakıt tasarrufu gib iyeni özelliklerinin yanı sıra en önemli kozu arka akslardaki amortisörleri. Pick up araçlarda tercih edilen hem ekonomik hem de yük taımaya müsait arka makas sistemi, yeni Navara ile birlikte bağımsız süspansiyon isstemine döndü.
Pick up tarzı araçlar için önemli sayılan bu sistem, hem makaslı gibi 1 tonluk yükü sırtlayabiliyor, hem de yüksüz durumlarda araç içi yolcuların konforsuzluğuna son veriyor. Aracın yol tutuşuna da katkı sunan arka bağımsız süspansiyon yeni Navara ile ilk kez kullanımda.
Tabii bundan sonraki nesillerinde diğer modellere de bu donanımın dahil edileceğini söyleyebiliriz.
Görünün o ki “Titanların Savaşı” başlıyor. Pazarın hakimi Uzak Doğulu markalar. Avrupalı tek marka onların içinde ayakta ve güçlü. Yeni modeller, yeni teknolojilerle geliyor. Rekabet artıyor. Fiyatlar SUV tarzı araçlara göre daha uygun.
Çiftlik evi, yayla evi, dağ evi gibi bağımsız ve merkezin uzağında bir yaşamı tercih edenler için pick up seçeneği yeni Navara ile kararınızı etkileyecek bir adım atıyor. SUV’ları kıskandıracak pick uplarda seçim zor.

Halil Okşit

halil.oksit@otoajanda.com