2016 Cenevre Otomobil Fuarı, 1 Mart itibariyle kapılarını basın gösterimiyle açtı. 3-13 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan fuardaki Honda standının yıldızı ilk günden belli oldu. Civic Hatchback Prototipi, Cenevre’de boy gösterirken; otomobile eşlik eden modeller Clarity Fuel Cell, CR-V Black Edition, Jazz “Keenlight” Konsepti, Civic “X” Limited Edition Hatchback ve “Style” Limited Edition Tourer, RA272 ve CRF 1000L Africa Twin olarak sıralanıyor.

Civic Hatchback Prototipi, 2017 başlarında Avrupa tanıtımı yapılması planlanan hatchback modelin yeni neslinin ön gösterimi niteliği taşıyor. İngiltere tesislerinde üretilecek olan yeni nesil Civic Hatchback, Amerika da dahil global pazarlarda satışa sunulacak.

Honda Civic Hatchback Prototipi, sahip olduğu tasarımla Avrupa genelinde çok sevilen önceki nesilden belirgin bir şekilde ayrılıyor.

Yeni Civic Hatchback; 1,0 litre ve 1,5 litre VTEC TURBO benzinli motorların yanı sıra bir de revize edilen 1,6 litre hacimli i-DTEC dizel motor olmak üzere üç farklı motor alternatifiyle donatılacak.

Şu an satışta olan nesille kıyaslandığında yeni Civic Hatchback 30 mm daha geniş, 20 mm daha alçak ve 130 mm daha uzun olacak.

Geçtiğimiz Ekim ayında Tokyo Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan Clarity Fuel Cell’in ilk Avrupa gösterimi Cenevre’de gerçekleşti. Tüm yakıt hücresi sistemini motor kaputunun altında barındıran dünyanın ilk seri üretim yakıt hücreli sedanı olan Clarity Fuel Cell’in menzili 700 kilometre olarak açıklanıyor.

Mart 2016 itibariyle Japonya’da kiralama pazarında sunulmaya başlanacak olan Clarity Fuel Cell, 2016 yılının sonlarına doğru ABD pazarına da sunulacak. Clarity Fuel Cell Avrupa’da ise 2016 yılında İngiltere ve Danimarka’da HyFIVE projesiyle tanıtılacak.

Honda’nın ‘maksimum birey, minimum makine’ prensibi ile tasarladığı Clarity Fuel Cell’de, söz konusu tasarım yaklaşımının etkisiyle yakıt hücresi teknolojisine ve motora ayrılan alan minimize edilirken sürücü ve beraberindeki yolculara sunulan yaşam alanı geniş tutuldu.

Honda, SUV sınıfındaki başarılı temsilcisi CR-V ürün gamını 2016 yılı için sunduğu yeni Black Edition donanım seviyesiyle zenginleştiriyor. Daha sportif ve premium bir görünüm kazandırmak üzere iç ve dış görünümü tamamlayan tasarım detaylarıyla donatılan Black Edition dört tekerlekten çekişli 2,0 litrelik i-VTEC benzinli veya 1,6 litrelik i-DTEC dizel motorla sunulurken 1.6 i-DTEC’te ayrıca 9 kademeli otomatik şanzıman seçeneğine de yer veriliyor. Black Edition ayrıca yan basamaklar, arka bagaj üstü spoyleri, 19 inçlik alüminyum alaşım siyah jantlar, parlak siyah ön ızgaranın yanı sıra ön ve arka alt koruması gibi dış tasarım ekipmanlarıyla dikkat çekiyor.


Detroit Otomobil Fuarı’nda NSX’in satışına başladığını duyuran Japon otomobil üreticisi, 2016 yılının başı için de ilk Avrupa teslimatlarını duyurdu. Alçak ve geniş gövdesi, agresif ön tasarımı ve ilk NSX’e gönderme yapan stop grubuyla dikkat çeken yeni hibrit süpersporcu, ortada konumlandırılan çift turbo beslemeli V6 motoru ve özel olarak geliştirilen 9 vitesli çift kavramalı DCT şanzımanıyla benzersiz bir sürüş deneyimi vaat ediyor.

Honda, farklı tasarım öğeleri, özel kaplamlar ve ‘Keenlight’ isimli özel boya kullanarak geliştirdiği Jazz ‘Keenlight’ Konsepti ile bir anlamda küçük sınıf modeli Jazz için olası kişiselleştirme alternatiflerini gözler önüne seriyor.

‘Keenlight’ renginde arka bagaj üstü spoyleri, ayna gövdesi, ön ızgara, bagaj kapağı çıtası ve 15 inçlik jantlardan oluşan dış tasarım öğeleri kadar Londra temalı folyo kaplamalar da farklı bir dış görünümü beraberinde getiriyor.

Civic X ve Civic Tourer Style adlı iki özel seri yeni donanımlarıyla dikkat çekerken 1965 sezonunda Honda’ya ilk Formula 1 zaferini kazandıran RA272 kodlu yarış efsanesi de 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileniyor.

Honda’nın maceracı ruhuyla geliştirip ürettiği yeni CRF1000L Africa Twin de stanttaki Honda yeniliklerinin arasında.