Ticari araç segmentinin büyük buluşması COMVEX İstanbul 5. Ticari Araçlar, Otobüs ve Tedarik Sanayi Fuarı; Logist Eurasia 2016 7. Lojistik Endüstrisi, Taşımacılık, Yükleme, Boşaltma, İstifleme, Depolama Araç, Donanım, Sistem ve Teknoloji Fuarı ile birlikte 21 Mayıs itibari ile kapılarını açtı. 24 Mayıs gününe kadar ziyaret edilebilecek olan fuarlarda 18 farklı ülkeden toplam 209 firma yer alıyor.

Katılımcılardan biri olan Fiat da pick-up dünyasına giriş yaptığı Fullback’in lansmanını fuarın ilk gününde yaptı. Düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç konuşmasının başında, TOFAŞ’ın Bursa’daki WCM (Dünya Klasında Üretim) Altın fabrikasının yıllık 400 bin araçlık kapasite ile çalıştığını belirtti. Hafif ticari araç pazarının yüzde 7’sini pick-up segmentinin oluşturduğunu söyleyen Aytaç, bu sınıfın daha da büyüyeceğini ve yıllık 20 bin adetlik satış seviyelerine ulaşacağına dikkat çekti.

Amerikan futbolunda hem defans hem de hücum yapabilen kilit oyuncu anlamına gelen Fullback, Fiat’ın gittikçe büyüyen pick-up sınıfındaki yeni kozu olarak karşımıza çıktı. Mitsubishi L200’ün Fiat logolu hâli diyebileceğimiz Fullback, hem iç hem de tasarım anlamında L200’den çok fazla ayrışmıyor.

Bir tondan fazla taşıma kapasitesine sahip olan Fullback, üç tondan fazla yük çekme kapasitesi sahip.

4x4 ve 4x2 olarak satın alınabilecek olan Fullback’te 2.4 litrelik turbo dizel motor görev alıyor. 430 Nm tork üreten motorun 150 beygir güç ve 180 beygir güç olmak üzere iki ayrı versiyonu bulunuyor. Hem otomatik hem de manuel şanzıman seçeneklerine sahip olan araçta dört sürüş modu mevcut.

Fabrika verilerine göre 100 kilometrede 6.3 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiren Fullback, üç farklı donanım seviyesi ile satışa sunulacak. Giriş seviyesinde 7 hava yastığı ve Şerit Takip Sistemi gibi güvenlik donanımlarının standart olacağı araç haziran ayının ortasından itibaren satışa sunulacak.

Fiat’ın 1.300 adetlik satış hedefi koyduğu aracın fiyatı da haziran ayında belli olacak.

Hazal Orta

hazal.orta@otoajanda.com