Geçtiğimiz hafta gelecek planlarını açıklayan Volkswagen Grubu, 9 yıl içinde 30 elektrikli araç tanıtacağını duyurup dikkatleri üzerine çekmişti. Elektrikli araç hamlesiyle, dizel skandalıyla üzerine yapışan kötü itibarını temizlemek isteyen Volkswagen’in milyar dolarlık bu yeni plan için bazı modellerden fedakarlık etmesi gerekiyor. Daha çevreci bir otomobil üreticisi imajı yaratmak isteyen Volkswagen Grubu, bugünlerde ürettiği 40 modelin hayatına ilerleyen zamanda son verecek.

MAN, Audi, Seat ve Porsche gibi markaları bünyesinde bulunduran Volkswagen Grubu hali hazırda yaklaşık 340 farklı model üretiyor.

Konu ile ilgili Automotive News’e açıklama yapan bir sözcü, net olarak kaç modelin üretiminin durdurulacağının henüz belli olmadığını söyledi.

Alman devi daha önce pek de popüler olamayan amiral gemisi VW Phaeton’un üretimini durdurmuştu. Phaeton’un önümüzdeki 10 yıl içinde elektrikli halefinin gelmesi bekleniyor. Yolun dışına çıkacak bir diğer model ise muhtemelen Beetle olacak. İkonik otomobilin 2018 yılının sonunda üretimine son verileceği daha önce duyurulmuştu.

Hazal ORTA

www.otoajanda.com