280 bin araç ve 18,5 milyar TL’lik aktif büyüklüğe ulaşan operasyonel kiralama sektöründe, Japon devi Toyota’nın “Rent a Toyota” operasyonu da yerini aldı. Mayıs ayında başlayan kiralık Toyota operasyonunda ayda 350 Euro'ya kiralama gerçekleştiren KOBİ’ler oldu.

Sosyete General'in araç filo kiralama şirketi ALD'nin altyapısından yararlanan sistem, Toyota bayilerinin yer aldığı Türkiye coğrafyasında araç kiralamaya kolaylıkla ulaşılmasını sağlıyor.

Yıllık 3-4 bin adetlik araç kiralama hedefi olan sistemin radarında KOBİ olarak tanımlanan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler yer alıyor. Toyota bayilerinin bulunduğu tüm noktalarda hizmet verecek olan sistem ile Toyota Türkiye’nin hedeflerini anlatan Toyota Otomotiv CEO'su Ali Haydar Bozkurt, şunları söyledi:

“Rent a Toyota ile iki temel kolaylık gerçekleştiriyoruz.1.Tek noktadan kiralamayı sağlamak.2. Küçük ölçekli müşterilerimize de, çok yüksek montanlı araç kiralayanlarla eşit avantajlar sunmak.”
Bu yılı sistemin oturma sürecine ayıran Toyota Otomotiv, önümüzdeki yıl kiralık araç sayısının ve sistemin yükselişe geçeceğini umut ediyor.

Bozkurt’un açıklamalarına göre sistemin gövdesinde Corolla modeli yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl 51 bin adet araç satan Toyota Otomotiv, bunun 13 binin üzerindeki kısmını filo kiralama şirketlerine sattı.