Fiesta’nın yenileme çalışmalarına devam eden Ford, küçük şehirli otomobili Ka’yı beş kapılı olarak Avrupa pazarında satışa sunmaya hazırlanıyor. Daha önce ülkemizde iki kapılı versiyonu satılmış olan Ka’nın torunu, 270 litrelik bagaj kapasitesine sahip Ka+, tabiki Fiesta’nın altında yer alıyor.

Gücünü abisinde de bulunan 70 ve 85 beygir güç üreten 1.2 litrelik Duratec motordan alan otomobilde 5 ileri manuel şanzıman ile kombine ediliyor. Almanya’daki fiyatı 9 bin 990 euro olan Ka+, İngiltere’de 8 bin 995 pounddan alıcı buluyor. Otomobilde standart olarak alt hava yastığı ve ESP yer alıyor.

Avrupa için yeniden doğan Ford Ka, Dacia Sandero, Kia Rio ve Hyundai i20 gibi modellerle rekabet edecek.

Ford Ka+ ile ilgili ortaya çıkan en önemli sorulardan biri ise 90'lı yılları sallayan küçük otomobil furyasının günümüzde popülerliğini yitirmesiyle otomobilin tüketiciler tarafından "Genç ve şık olarak mı? Yoksa eski ve demode olarak mı?" değerlendirecek. Bunu hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Bu arada,üç kapılı Ford Ka'nın 2008 yılında Fiat 500 platformunda geliştirilip Avrupa için Polonya'da üretilmeye başlandığını hatırlatalım. Ford, yeni Ka+ ile birlikte üç kapılı Ka'yı, Brezilya’da geliştirilen ve Ford’un Fiesta’da da kullandığı B platformunda yükselen Ka ile değiştiriyor.