İtalyan devi Fiat-Chrysler'in arızalı vites kolu nedeniyle tüm dünyada 1.1 milyon aracını servislere geri çağırmayı kabul etmesinin ardından açtığı soruşturmayı kapatan Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi, arızanın yol açtığı kazaların bilançosunu yayınladı. 686 tüketicinin şikayette bulunduğu arıza vites kolunun kendi kendine ileri ya da geri hareket etmesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden aracın aslında viteste olması gerektiği zamanlarda kendini park vitesine aldığı ortaya çıktı.

Gelelim bu arızanın yol açtığı kazaların bilançosuna. Vites kolundan kaynaklanan problem toplamda 266 kazaya yol açtı ve bu kazaların 68’i yaralanma ile sonuçlandı. Kazaların hiçbirinde ölüm yaşandığı resmi olarak açıklanmadı ancak geçtiğimiz hafta Star Trek filminin oyuncusu Anton Yelchin’in Jeep Grand Cherokee markalı aracının kayması sonucunda evinin önündeki çite ve duvara çarparak hayatını kaybetmesi akıllara kazanın vites kolu arızası ile olabileceği ihtimalini getirdi.

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi, arızanın 2014-2015 Jeep Grand Cherokee, 2012-2014 Dodge Charger ve 3.6 litrelik motora sahip Chrysler 300 modelinde olduğunu açıkladı.