Otomobil teknolojisinde ibreler elektrikli araçları gösterdikçe, bu alanda rekabet de artıyor. ABD'nin 32. en zengin imi Paypal kurucusu Elon Musk'ın elektrikli otomobil şirketi Tesla bilançosundaki zararlara rağmen, ilerleyişini ve yeni tesisinin inşasını tam az sürdürürken, yeni ve sır dolu rakiplerle de karşılaşmaya başladı.

Geleneksel otomobil devlerinin çalışmaları bir yana Apple ve Google bu alana gireceklerinin haberlerini sızdırmaktan çekinmiyorlar. Fakat Tesla'nın ABD'de gizemli bir rakibi daha oldu.

Gizemli rakip Çinli patronların desteğini arkasına almış durumda. Çin'in Netflix'i (Bir tür öde ve izle internet tv sistemi) LeTV'nin patronu ABD'de kendine fabrika inşa etme çalışmalarının sürdüren Faraday Future şirketinin en büyük hissedarı.

Yeni dönem otomobil üreticilerinden Faraday Future, 1.000 beygirlik konsept aracını Las Vegas'ta başlayan CES 2016 teknoloji fuarında vitrine çıkardı.

Yeni süper sporcu konsept araç FFZERO1’in keskin hatlarıyla dikkat çekiyor. Tek kişilik tasarlanan aracın içi de geleceğin habercisi. Direksiyon simidine akıllı telefon yerleştirilebilen FFZERO1’in sürücüsüne 45 derecelik bir oturma açısı sunuyor. Bu sayede sürücünün kendini Formula 1 pilotu gibi hissetmesi amaçlanıyor.

FFZERO1’in her bir tekerleği için ayrı ayrı güç üreten 4 motoru bulunuyor. 1.000 beygirlik araç 0’dan 100 km hıza 3 saniyenin altında çıkabiliyor.

Faraday Future nedir, kimdir?

Son zamanlarda adını sık duymaya başladığımız Faraday Future, 18 ay önce Çin’in Netflix’i olarak bilinen LeTV’nin milyarder sahibi Jia Yueting’in desteği ile kuruldu. Tasarım ekibinin başında BMW X1, İ3 ve i8 modellerinin dışını tasarlayan ekibin lideri Richard Kim’in bulunduğu Faraday Future, yakın zamanda Las Legas’ın kuzeyinde yeni bir fabrika inşa etmek için 1 milyar dolarlık anlaşmaya imza attı. Milyar dolarlık fabrika tamamlandığında şirketin 4.500 çalışanı olacak.