Anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği ile otomobilin bir köşesinde sessiz sedasız duran anahtarlar, yeni teknolojilerle birlikte otomobillere veda edecek. Bu teknoloji üzerine yoğunlaşan Volvo, müşterilerine akıllı telefonlarında kullanabileceği özel bir uygulama sunacak. Uygulama sayesinde kullanıcının akıllı telefonu dijital anahtar görevi görerek fiziki anahtarın yerini alacak.

Bluetooth destekli dijital anahtar teknolojisi ile daha esnek bir kullanımı kullanıcıya sunan Volvo, aynı zamanda otomobil kullanma ve paylaşma alanında tamamen yeni kullanım olanaklarını da beraberinde getirecek.

Volvo’nun yeni uygulaması kullanıcıya akıllı telefonundaki dijital anahtar üzerinden günümüz fiziki anahtarların yerine getirdiği; kapılarla bagajı açma veya kapama ve motoru çalıştırma olmak üzere tüm fonksiyonları gerçekleştirme imkanı sunuyor.

Söz konusu uygulamaya birden fazla dijital anahtar da tanımlamak mümkün.

Uygulama tabanlı bu teknoloji sayesinde müşteriler online ortamda dünyanın herhangi bir noktasında bir otomobil kiralama rezervasyonu yapıp ödemesini de gerçekleştirdikten sonra akıllı telefonuna gelecek olan dijital anahtarla işlemlerini tamamlayabilecek.

Volvo Cars dijital anahtar aynı zamanda otomobil paylaşımını da daha basit ve kullanışlı hale getiriyor. Örneğin Volvo kullanıcısı dijital anahtarı akıllı telefon üzerinden; aile bireyi, arkadaş, ofis çalışanı ya da dilediği bir başka kişiye gönderebilecek. Böylece bu kişiler söz konusu dijital anahtarı kullanarak o otomobili kullanabilecek.

Volvo bu yeni teknolojinin pilot uygulamasını 2016 yılının ilkbaharında araç paylaşım şirketi Sunfleet ile birlikte İsveç’te Göteborg havalimanında başlatacak. 2017 yılında ise sınırlı sayıda araç yeni dijital anahtar teknolojisi ile birlikte ticarileşecek.

Volvo Cars Özel Araçlar, Yeni Araç Direktörü Martin Rosenqvist “Sunmak üzere olduğumuz paylaşımlı anahtar teknolojisinin kullanım şekliyle ilgili birçok olasılık söz konusu. Bu teknolojinin gelecekteki kullanım alanlarıyla ilgili olasılıklara ve fikirlere açığız, geleceğe umutla bakıyoruz” dedi.

2015 yılında bir kargo şirketine anlık olarak dijital anahtar oluşturan İsveçli premium otomobil üreticisi dünyanın ilk otomobile teslim online alışveriş hizmetini sunmuştu. Şimdi aynı dijital anahtar teknolojisi Volvo kullanıcılarının kullanımına sunuluyor olacak.

Fiziki anahtar ise, onu kullanmak isteyenler için kullanıma sunulmaya devam edecek.

Volvo’nun yenilikçi anahtarsız otomobil teknolojisi 25 Şubat tarihine kadar devam edecek olan ve Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2016’nın Ericsson standında ilk kez gösteriliyor.