"Ayak parmaklarımda hissettim"

Elektronik sistemlerin gelişmesi sürücü destek teknolojilerinin yetkinliklerini ve yapabildiklerini de çoğaltıyor. Yeni geliştirilen pedal düzeneğiyle sürüş destek sistemlerine bir teknoloji daha katıldı.

Bosch aktif gaz pedalı adı verilen sistem bir çok kolaylık sağlama potansiyeline sahip.

- Hafif titreşim, gaz pedalı üzerinde basıncı azaltabiliyor ve yanlış yönde giden sürücüleri uyarabiliyor.
- „Yüzde 7'ye kadar daha az yakıt tüketimi.
- Navigasyon sistemine bağlı: pedal, keskin virajlarda uyarıyor.
- Online veriler, gerçek zamanlı uyarı işlevini mümkün kılıyor.

Yakıt tüketiminin dörtte birinden tüketicinin ayağı sorumlu. Bugüne kadar, bu temel kural hakkında yapılabilen tek şey yavaş sürmek ve ekonomik sürüş dersleri almaktı. Ancak Bosch, aktif gaz pedalı şeklinde bir teknik yardımcı geliştirdi: hafif titreşim, gaz pedalındaki ayağa hafifçe dokunarak ters şeride geçtikleri konusunda sürücüleri uyarıyor.

Aktif gaz pedalı, sürücülerin gaz pedalına oldukça hafif basmasına da yardımcı oluyor. Pedaldan alınan geribildirim, yakıt tüketimini yüzde 7'ye kadar azaltmayı sağlıyor. Ve CO2 emisyonları da aynı şekilde azalıyor.

Gaz pedalının şanzıman gibi diğer otomobil işlevleri ile bağlantılı olması bunu sağlıyor. Bugüne kadar sürücülerin vites değiştirmenin en iyi zamanı ile ilgili aldıkları en iyi gösterge, kontrol paneli üzerindeki küçük oklar şeklindeydi.

Aktif gaz pedalı, en iyi vites değiştirme zamanını hissedilir bir şekilde belirtme seçeneğine sahip. Seiberth, "Pedal, sürücüye ekonomi ve hızlanma eğrilerinin kesişme anını söylüyor." diyor. Bununla birlikte sürücü vites değiştirmeden önce hala hızlanmak istiyorsa, hafif bir basınç uygulamak yeterli oluyor.