SOn yılların gidere büyüyen sektörlerinden filo kiralamada gelecek "bireysel"de. Çok sayıda araç sahii olmak ve bunlara hizmet vermenin getirdiği mali avantajları tüketicilere yansıtarak, bireysel kullanıcıların araç sahibi olmak yerine kiralık araçla daha iyi araçlar kullanabileceklerini iddia eden DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy, "Önümüzdeki 3 yıl bu fırsatların bireylere sunulduğu bir dönem yaşayacağız" dedi.

Türkiye'de en büyük araç kiralama şirketlerinden DRD, halen 26 bin adetlerdeki araç filosunu, 1.3 milyar TL'lik alımla 32 bin adete yükseltmeye hazırlanan DRD, 5 binlerdeki müşteri sayısını da bireyselle ikiye katlayacak.

18 yıllık filo kiralama şirketi DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy, 3 yıl içerisinde bireylere yönelik uzun dönem kiralamanın sağlayacağı ivme ile büyümelerini ikiye katlamayı hedeflediklerini, bireysel kiralamanın yaygınlaşması sonucunda da, otomotiv sektör satışlarındaki, psikolojik 1 milyon sınırının aşılacağını söyledi.

Ersoy, 3 yıl sonra kiralanan araçların üçte birinin 24 – 36 ay vadeli kullanıma ulaşmasını öngördüklerini dile getirdi.

Gerçekleştirdikleri pazar araştırmalarının bu yatırıma rehberlik ettiğine dikkat çeken Ersoy, birçok mali ve operasyonel yükün, uzun dönem bireysel kiralama ile ortadan kalkacağını ifade etti.

Türkiye’de bireylere ait 7,5 milyon adet binek araç bulunduğunu, bunların da 5 milyon adetlik kısmını 10 yaş altı araçların oluşturduğuna dikkat çeken Ersoy, bireylere yönelik 2 ve 3 yıl gibi sürelerle gerçekleştirecekleri kiralama seçeneklerinin, Türkiye’de de yepyeni bir pazarın gelişimine öncülük edeceklerini kaydetti.

TOPLU ALIM AVANTAJINI YANSITACAK

Kiralama sektöründe önemli bir büyüklüğe ulaştıklarını hatırlatan İlkay Ersoy, DRD’nin sahip olduğu bilgi, birikim ve kapasiteyle artık bireylere de kendi başlarına ulaşamayacakları birçok avantajı sunacaklarını açıkladı. Bu avantajları araç satın alımındaki indirimli fiyatlardan, araç bakımı, kış ve yaz yastikleri alımı gibi ürünlerin toplu alımından kaynaklanan fiyat avantajları gibi olacağı dikkat çekiyor.

Ersoy, bu avantajların neler olacağını ise şöyle sıraladı:

“Bugün 26 bin adedi aşan araç parkımız, 6 bin adedin üzerindeki müşteri penetrasyonumuz ve ülke genelinde bin 200 adedin üzerindeki anlaşmalı servis noktamız ile sadece geçtiğimiz yıl, 80 bin periyodik bakım, 25 bin hasar işlemi, 4 bin yol yardımı, 55 bin lastik değişimi gerçekleştirdik. Öte yandan 2015 yılında satın aldığımız 13 bin 300 adet yeni araç ile otomotiv sektörüne en büyük katkıyı yapan kiralama şirketlerinden biri olduk. Bu denli büyük bir hacmi yönetebilmek için, her biri konusunda uzman profesyonellerle çalışırken aynı zamanda, ölçek ekonomisi sayesinde, işlem bazında bireysel alımlara göre çok daha uygun maliyetlerle çalışıyoruz. Bireyler bizden araç kiraladıklarında bir yandan Türkiye genelinde uzman profesyonellerimizden hizmet alırken, diğer yandan da filo büyüklüğümüzün getirdiği maliyet avantajlarından faydalanıyorlar”

AVRUPA VE ABD'DE BİREYSEL KİRALAMA YAYGIN

ABD ve Avrupa ülkelerinde satılan her 4 araçtan birinin kiralık olduğunu ifade eden Ersoy, bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin de önümüzdeki dönemde önemli bir potansiyeli barındırdığına dikkat çekti. Ersoy konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada olduğu gibi otomobiller Türkiye’de de yatırım aracı olmaktan uzaklaşıyor. Uzun dönem bireysel kiralama konusu, Türkiye de önemli bir potansiyeli temsil ediyor. Baktığımız zaman ülkemizdeki yeni otomobil satışı son yıllarda 600 bin seviyelerine ulaştı. Ancak bireyler satın alma süreci sonrasında trafik sigortası, kasko, kış lastiği ya da servis ve hasar gibi süreçlerle kendileri uğraşmak zorunda kalıyor. Bu da bireyleri artık, otomobil sahibi olma fikrinden giderek uzaklaştırıyor. Biz de bu potansiyeli doğru zamanda doğru fiyatlandırma ile uzun dönem bireysel kiralamada değerlendireceğiz.”

ŞİRKET FİLOLARINDA 2,5 MİLYON OTO VAR

İlkay Ersoy, Türkiye’de operasyonel kiralama sektörünün 2016 yılında yüzde 15’lere varan bir büyüme göstereceğini öngördüklerini belirtirken, “Türkiye genelinde halen şirketlerin kendi mülkiyetindeki araç sayısının, 2,5 milyon adetlerde olduğu tahmin ediliyor.

Operasyonel kiralama şirketleri, böyle bir pazarda henüz yüzde 10 gibi çok küçük bir dilime sahipler. Bu bakış açısıyla, sektörümüzün daha 10 kat kadar bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ANADOLU FİLO KİRALAMAYI KEŞFETTİ

İlkay Ersoy ayrıca, “5 yıl için oluşturduğumuz hedeflerimizde amiral gemimiz yine kurumsal filo kiralama olacak. Artık sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde değil, Anadolu’nun tamamında da uzun dönem kiralama bilinci hızla artıyor. Biz de bu doğrultuda 2016 yılında operasyonel kiralama alanında, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek paketlerimizin yanı sıra, sadece ihtiyaç duydukları kadar hizmeti alabilecekleri modüler hizmet paketlerini de sunacağız. Bu çizgimizi bireysel uzun dönem kiralama hizmetlerimize de taşıyacağız” şeklinde konuştu.