Honda, ARC Line adlı otomobil üretim modeliyle daha önce görülmemiş bir seri üretim montaj hattı geliştirdi ve hayata geçirdi. ARC Line ilk kez Tayland’daki yeni otomobil fabrikasında devreye alındı. Honda’nın Tayland’daki üretim ve satış faaliyetlerini yürüten Honda Automobile Thailand Co., Ltd (HATC) bünyesinde bulunan fabrika Prachinburi ilindeki Rojana Endüstri Bölgesi’nde yer alıyor.

ARC Line’da üretim hattını, ana üretim hattı ile birlikte akan montaj hücreleri tamamlıyor. Bugüne kadar otomobil üretimi için geliştirilen ve kullanılan alışagelmiş diğer üretim modellerinde üretim tek bir süreç olarak ilerliyor ve üretim bandında ilerleyen araç üzerine parçaların montajı tek tek yapılıyordu. Ancak Honda’nın ARC Line adını verdiği hücreli modelde tek bir üretim süreci içerisinde ana üretim hattını destekleyen küçük montaj hücreleri aynı anda birçok parçanın montajını gerçekleştirme avantajını sunuyor.

ARC Line üretim modelinde tek bir araç gövdesini ve o araca monte edilecek olan parçaların tamamını taşıyan ARC Ünitesi üzerinde 4 adet montaj hücresi bulunuyor ve araç montaj hattında ilerlerken söz konusu parçaların montajı gerçekleşiyor. Üretim hattındaki bir sonraki aracın özelliklerine uygun parçaların seçiminde yardımcı olan sistem, üretim bandı üzerinde hareket halinde olan aracın montajını yapan montaj çalışanlarının yapabilecekleri olası hataların önüne geçerek avantaj sağlıyor.