1976 Formula 1 sezonu sürücüleri James Hunt ve Niki Lauda arasındaki rekabeti anlatan Rush adlı filmde efsanevi F1 pilotu Niki Lauda’yı canlandıran ünlü Hollywood yıldızı Daniel Brühl, Berlin Uluslararası Film Festivali’ne sürücüsüz A8 ile gitti.

A8, Brühl ve kız arkadaşını otelinden alarak Berlin trafiğine karıştı ve ikiliyi Berlin Palast’da, kırmızı halıya bıraktı. Bugüne kadar birçok ilginç ve sıradışı olayın yaşandığı “Kırmızı Halı”, bu kez de teknolojik bir devrime ev sahipliği yapmış oldu. Alman Hollywood yıldızı Daniel Brühl, Kırmızı Halı’ya otonom makam aracıyla gelen ilk aktör olarak dikkat çekti.

Audi’nin sürücüsüz sürüş teknolojisi ile donatılan A8’in arkasında, önünde, sağında ve solunda bulunan sensörler, 360 derece görüş sağlarken, öndeki ve arkadaki kameralar da otomobilin çevresiyle olan iletişimini sağlıyor. Yüksek çözünürlüklü 3D kamera da etrafındaki trafiği algılamasına yardımcı oluyor. Tüm bu teknoloji, otomobilin sürücüden bağımsız olarak hızlanmasını, fren yapmasını, şerit değiştirmesini ve önündeki araçları geçmesini sağlıyor.

Şerit değiştirme sırasında, otomobil önce kendi hızını çevresindeki araçların hızıyla karşılaştırıyor. Hız ve aradaki mesafenin uygun ve güvenli olduğu kararını alınca da şerit değişimi yapıyor.