Sürücüsüz araç testlerine hız kesmeden devam eden teknoloji devi Google, şimdiye kadar 1 milyon kilometreden fazla yol yaptı. Araçları test sırasında çeşitli trafik kazalarına karışan Google, son kazada ilk kez kendi aracını suçlu buldu.

Geçtiğimiz Sevgililer Günü’nde Kaliforniya caddelerinde teste çıkan 2012 model sürücüsüz Lexus RX450h, seyir halindeki bir otobüse çarptı. Yayınlanan görüntülere göre, şeridin en sağından yola girmek için hamle yapan sürücüsüz aracı dikkate almayan otobüs, aracı geçiyor. Otobüsün arkasından yola devam etmesi gereken araç ise yaşanan karışıklığın sonucunda yapmasını gerekeni kestiremiyor ve otobüse arkadan çarpıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Google şu sözlere yer verdi; “Otobüs ve sürücüsüz araç arasında yaşanan iletişimsizliğin günlük hayatta sürücüler arasında da sık sık yaşanıyor. Ancak, bu kazada sorumluluğu üstümüze alıyoruz. Çünkü, araç aniden hareket etmeseydi bu sorun yaşanmazdı. Test aracımız otobüsün yavaşlayacağını ya da duracağını tahmin etti.”