Çoğu otomobil üreticisi elektrikli araç üzerinde çalışmalarını tam gaz sürdürürken, menzil ve buna bağlı olarak batarya sorunu da gündemde kalmaya devam ediyor. Elektrikli araçlar hakkında konuşan Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül de yaptığı açıklamada bu konuya değindi. Elektrikli araç üretmenin kolay olduğunu söyleyen Yüngül, asıl sorunun batarya teknolojisinde olduğunun altını çizdi.

Otomobili üretmenin araç olduğuna değinen CEO, “Amaç, pil teknolojisine sahip olmak” diye konuştu. Yüngül, 15 yıldır hidrojenle pil yapma üzerinde çalıştıklarını ancak çalışmaların bir ürüne henüz dönüşmediğini, yalnızca dünyada pil konusunda neler yapıldığını öğrendiklerini söyledi.

Yeni nesil pillerde nikel sülfat, kolbalt sülfat ve skandiyum kullanılması nedeniyle nikel yatırımı yaptıklarını anlatan Yüngül, “Elektrikli aracın üretiminden ziyade onun nasıl pazarlanacağı ve satılacağı üzerinde çalışmak gerekli” diye konuştu.

Yüngül, günümüzde otomobilden mobil telefonlara kadar birçok alanda önemli olan pillerin önümüzdeki 10 yılın en önemli ürünü olacağını düşünüyor.