Fransız Peugeot’nun yeni nesliyle Almanlara meydan okuduğu 308, yola 1.6 dizel otomatik versiyonuyla devam ediyor. Modelin VW Golf, Opel Astra, Renault Megane gibi önemli rakipler karşısında elini çok güçlendiren bu denklem, Türkiye için özellikle önemli.

Mart-Ekim arasındaki dönemde 2.190 adetlik satış rakamına ulaşan 308’in, 1.6 BlueHDi 120hp EAT6 versiyonu 6 ayda 1.300 adetlik satışa ulaşmasıyla dikkat çekiyor.

DIŞ TASARIM SADE

Otomotiv dünyasından değişik ödüller kazanan yeni Peugeot 308’in gösterişten uzak dış tasarımı sadeliğe vurgu yapıyor. Önceki nesline göre baştan aşağı yenilenen dış dizayn, Peugeot’nun günümüz tasarım dilini yansıtıyor.

Önde farlar ve krom çıtalı geniş dörtgen ızgara dikkat çekiyor. Kaputun ucundaki Peugeot logosunun altında, yeni 508 ile başlayan Peugeot yazısı 308’de de kendine yer bulmuş.

Otomobilin arasına geçtiğimizde bizi yanlardan bagaj kapağına kadar uzanan arka far grubu karşılıyor. Arka camların yanında piyano siyahı plastik malzeme kullanarak daha dinamik ve sportif bir hava yakalanmak istenmiş.

İÇ TASARIM MİNİMALİST

308’in kabininde de tıpkı dış tasarımında olduğu gibi sadelik ön plana çıkıyor. Klima kontrollerinden yol bilgisayarına kadar bir çok kumanda orta konsolda bulunan 9.7 inçlik dokunmatik ekran üzerinden kontrol ediliyor.

Orta konsolun üst kısmındaki bu geniş ekran, sürüş sırasında kullanım kolaylığı yaşatsa da sürücünün gözünü yoldan ayırmasına neden oluyor. Dokunmatik ekranın hemen yanında bulunan üfleçleri çevreleyen krom çıta ile bir bütünlük sağlanıyor. Ekranın altına indiğimizde bizi minimalist bir kontrol grubu karşılıyor.

308’in kabininde yapılan en önemli değişikliklerden biri ilk kez 208 ile başlayan küçük direksiyon simidi ve head-up display yerine geçen ön gösterge paneli. Bana göre, kolay manevra yapmayı sağlayan ve hakimiyeti kolaylaştıran küçük direksiyon bazı sürücüler için alışkanlık gerektirecektir. Yükseklik ve derinlik ayarları yapılabilen direksiyona alışmak için zaman gerekiyor.

Direksiyon üzerindeki tuşlardan ses ve müzik kumanda tuşlarına ulaşım imkanı bulunuyor. Bu kontrol düğmelerinin kullanımı oldukça pratik. Elinizi direksiyondan ve gözünüzü yoldan ayırmadan bazı temel info-tainment işlevlerini yerine getirebilirsiniz. Ancak, cruise kontrol düğmelerinin direksiyon yerine onun arkasına direksiyon miline yerleştirilmiş olması eski sistem kalmış.

Kabinde yumuşak hisli malzemelerin kullanıldığı 308’de küçük eşyalarınız için pratik alan azlığı söz konusu. Kolçağın hemen önünde yalnızca bir bardaklığın yer aldığı otomobilin, kapı yanlarında ise 1.5 litrelik su şişesinin bile sığabileceği geniş saklama alanlarına yer veriliyor.

Arka koltuklara baktığımızda, yolcuların rahat seyahat etmesini sağlayan geniş baş ve diz mesafesi söz konusu. Ayrıca, opsiyon olarak satın alınabilen panaromik cam tavan aracın en güzel yanlarından biri. Tavan camının ince örtüsünü başüstü ışıkların bulunduğu bölmedeki bir tuşla elektrikli olarak açıp kapayabiliyorsunuz.

MOTOR VE SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

Peugeot 308, Türkiye’de PureTech benzinli ve BlueHDi dizel motor seçenekleriyle satılıyor.

Bizim yaklaşık bir hafta boyunca test ettiğimiz 308’de 1.6 litrelik BlueHDi motor Peugeot’nun yeni EAT6 tam otomatik şanzımanıyla kombineydi. Bu motor ve şanzıman ikilisi yakıt tüketimine önem veren uzun kilometre yapanlar için en ideal modellerden biri.

100 km’de 20-25 TL yakıt tüketimi, sarsıntısız ve konforlu vites geçişleri, gürültüsüz iç ortam aracın en önemli avantajları. Performansı için de sınıfının beklentilerini karşıladığını belirtelim.

Vites geçişleri oldukça hızlı olan EAT6 şanzımanla kaçıncı vitese geçtiğinizi takip etmek zor. 120 beygir güç ve 300 Nm tork üreten 1.6 BlueHDi motor, fabrika verilerine göre 100 kilometrede ortalama 3,5 litre yakıt tüketiyor. Ancak, 450 kilometre boyunca kullandığımız 308 ile biz ortalama 6.3 litrelik bir yakıt tüketim değeri elde ettik. Sürüş performansına göre değişiklik gösterebilen bu değeri, daha ekonomik kullanımlarla aşağıya çekmek mümkün.

Özellikle virajlarda 308’in yol tutuşunun zayıf kaldığını söyleyebiliriz.

BAGAJ

420 litrelik bagaj hacmine sahip 308’e, bir orta boy bir de büyük boy valiz kolaylıkla yerleştirilebiliyor. Arka koltuklar yatırıldığında bu hacim 1.228 litreye ulaşıyor.

FİYAT

Peugeot 308, Türkiye’de kasım ayına özel 62.290 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. Otomobilin baz modelinde 82 beygir güç üreten 1.2 litrelik PureTech motor görev alıyor. Bizim test ettiğimiz Active donanım paketindeki 1.6 BlueHDi 120 hp EAT6 Tam Otomatik şanzımanlı versiyon için ise 84.790 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Bu aya özel 40 bin TL’ye kadar 24 ay 0 faizli kredi kullanmak da oldukça avantajlı.

Park sensörleri, geri görüş kamerası ve panaromik cam tavan gibi detaylar ise Active donanım paketinin opsiyon listesinde yer alıyor.

RAKİPLERİ

C hatchback segmentindeki Peugeot 308’in Türkiye’de, Volkswagen Golf, Opel Astra, Renault Megane, Ford Focus, Citroen C4, Honda Civic, Mazda3, Toyota Auris, Seat Leon gibi önemli rakipleri bulunuyor.

KİMLER ALIR?

Tatmin edici sürüş performansıyla Peugeot 308, gençlerin tercih edebileceği bir otomobil olabilir. Aynı zamanda, çekirdek bir ailenin de tüm ihtiyaçlarına cevap verebilir.

Alman egemenliğindeki kompakt hatchback pazarında Fransızların iyi bir şey yaptığını söyleyebiliriz. Bunun için özellikle 1.6 - dizel- otomatik versiyonlu 308, karşılaştırma ve satın almadan önce test etme listenizde bulunmalı.


Hazal ORTA
hazal.orta@otoajanda.com