Yeni Linea'nın 25 milyon dolarlık yatırımla tamamen TOFAŞ Ar-Ge bölümü tarafından yenilendiğini söyleyen Fiat Marka Direktörü Okan Baş, " 5 yıl önce olduğu gibi Linea'da öncülük yine Türkiye'nin oldu. Hindistan ve Brezilya'da da üretilen Linea önce Türkiye'de yenilendi. Diğer iki dev pazar için öncü rolünü Türkiye üstlendi" diyerek, modelin global konumlandırmasında Türkiye'nin özel pozisyonuna dikkat çekti.

NELER DEĞİŞTİ?

Yeni Linea, internetteki forumlarda en çok eleştiri alan yenilenme operasyonlarından biri olarak gösteriliyor. Fiat fanlarının eleştirdiği yeni Linea için nelerin yeni olduğunu ise objektif olarak belirlemek gerekiyor.
Linea makyaj operasyonuna baktığımızda ön tamponun tamamen değiştiği görülüyor. Onun dışında önde belirgin bir değişiklikten Fiat yetkilileri de söz etmiyor zaten.
Aracın arka kısmı ise bafaj kapağı ve tamponlar dahil tamamen yeniden tasarlanmış. Eskisinden kopmadan yapılan dizayn, krom çıtaların kullanımı, plakalığın tampondan alınıp, bagaj kapagına taşınması gibi bariz farkları içeriyor.

DEĞİŞİM İÇERİDE BELLİ OLUYOR

Otomobilin kokpiti, Fiat stilinden kopmadan tamamen değişmiş. Artık, sıradan bir kokpit yerine fotosundan da görüleceği gibi daha kokpite canlılık kazandıran büyük dalgalar içeren hatlar kullanılmış. Dashboardun güneşe doğrudan muhatap olacak ana kısmında siyah sert plastik hakim. Ama onu tamamlayan alt kısım vinil-kumaş karışımı bir malzeme ile aracın görünümünü şıklaştırırken, dokunduğumuzda ucuzluk hissi veriyor. Aynı duygu Chevrolet modellerinde kullanılan kumaş vinil karışımı malzemede de alınıyor. Yani Linea, siyah sert plastik kısmı tamamlamada Chevrolet ekolünü benimsedi denebilir.
Gösterge panelinde klasik Fiat çizgilerini görüyoruz. Yol bilgisayarında yazı puntoları bile aynı kaymış. Gri ekran üzerinde aynı büyüklükteki kırmızı yazılı bilgiler yer almaya devam ediyor.

USB BAĞLANTISININ YANINA AUX GİRİŞİ EKLENDİ
Blue& Me TM’ye eklenen AUX girişi sayesinde iPod gibi cihazlar da bir kablo yardımıyla müzik sistemine bağlanabilirken, USB girişi de öutes kolunun önünden orta konsolun altına taşınmış.

ÇİFT BÖLGELİ OTOMATİK KLİMA GELDİ

Yeni Linea’ya konfor özelliği olarak çift bölgeli otomatik klima donanımı dahil edilerek, bireysel kullanıcılara hitap edilmek isteniyor.

6 HAVA YASTIĞI, ESP, YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ

Yenilenen Linea, artık 6 hava yastığının yanı sıra ESP, ABS, ASR, MSR ve Hillholder gibi aktif güvenlik sistemlerine sahip. Ayrıca yağmur ve arka park sensörlerinden hız sabitleyiciye kadar geniş ekipmanlar da donanım seçeneğkleri içine yerleştirildi.
2603 mm’lik aks mesafesi ile hem önde hem arkada oturan yolcularına ferah yaşam alanı ve geniş diz mesafesi sunan Yeni Fiat Linea, hem İtalyan estetik anlayışını yansıtan tasarımı hem de 4596 mm’lik uzunluk (36 mm’lik artışla), 1730 mm’lik genişlik ve 1494 mm’lik yükseklik ölçüleriyle de sınıfının her açıdan kompakt estetik değerlerini de sunabiliyor. Yeni Fiat Linea, 500 litrelik bagaj hacmiyle ise (arka koltuklar katlandığında 870 litre) sınıfının en iyisi olma iddiasını yine sürdürüyor.