Tasarımcılar ve pazarlamacılar kendi kıtalarını daha iyi tanıyorlar. Bunun son örneğini otomobilde 1.6-dizel-otomatik kombinasyonunda görüyoruz. Avrpalı otomotiv şirketlerinin yıllardır sattığı bu üçlü, Japon ve Amerikalı markaların ürün gamına yeni giriyor.

Bu üçlüyü kuran ilk Japon markalardan biri de Honda oldu. Honda 1.6-dizel-otomatik kombinasyonunu önce SUV sınıfındaki güçlü modeli CR-V'ye uyarladı.

Hafif bir makyaj da geçiren 2015 model CR-V için Avrupa'daki ilk test sürüşlerinden birine biz de www.otoajanda.com olarak katıldık.

İşte Honda CR-V 1.6 Dizel Otomatik izlenimlerimiz:

"Barcelona’da uluslararası tanıtımda kullanma imkanı bulduğumuz 160 beygirlik 1.6 litrelik i-DTEC dizel motorlu CR-V, güç yakıt oranında sınıfının en iyilerinden biri olduğunu söylemek mümkün.

Hiç kuşkusuz Türk otomotiv pazarının en sihirli üç kelimesi. Motor hacmine göre vergilendirme sistemi içinde göreceli olarak vergi avantajı sağlayan 1.6 litrelik motorun dizel ve otomatik şanzıman unsurlarıyla da desteklenen modellere olan talep dinmiyor. Özellikle de SUV gibi son dönemde tüketici tercihlerinde öne çıkan segmentlerde bu özelliklere sahip otomobiller tadından yenmiyor.

Barcelona’da gerçekleştirilen uluslararası tanıtımda test etme imkanı bulduğumuz yeni 160 beygirlik 1.6 litrelik i-DTEC dizel motor, 9 ileri otomatik şanzımanlı CR-V modeli, Honda’nın bu konuda hissettiği büyük eksikliği tamamlayacak gibi görünüyor. Zaten marka da Civic Sedan’dan sonra Türkiye’de en fazla satacağı modelin CR-V olacağını öngürüyor.

Yeni 1.6 litre 160 beygirlik motor Avrupa’da 2.2 litre 155 beygirlik dizel motorun yerine geldi. Yeni motorda 160 beygirlik maksimum güce 350 Nm tork eşlik ediyor. Manuel şanzımanla 0-100 km/s hızlanmasını 9.4 saniyede tamamlayan CR-V 1.6 i-DTEC, 9 ileri şanzımanla 9.7 saniyelik değere ulaşıyor.

ARTIK DAHA SESSİZ

Güç yakıt oranında sınıfının en iyilerinden biri olduğunu söylemek mümkün.

Yakıt tüketiminde ortalama 5.2 litreye ulaştık. Fabrika değeri ise 4.9 litre. Manuelde ise bu rakam 5.5 litre oldu. Yani çoklu vitesli otomotik otomobillerde olabildiği şekliyle otomatikte manuelin aksine daha düşük yakıt tüketimi gerçekleşti.

Honda yetkilileri, CR-V’nin SUV özelliklerinin yanı sıra sedan hissi de verdiğini belirtiyor. bende pek de sedan hissi yaratmadı.

Kimliğine uygun bir şekilde yüksek bir SUV olan otomobilde artan konfor özellikleri de dikkat çekiyor.

Japon markanın bana göre en çekici modellerinden biri olan CR-V’de büyük çaplı olmasa da dış tasarımda da değişiklikler var.

Tamponlar büyürken, ön far tasarını da değişikliğe uğramış. İçeride de gürültü seviyesini düşürebilmek için yalıtım iki katına çıkarılmış. Böylece dış kaynaklı ses yüzde 6 oranında azaltılmış. Direksiyonda, süspansiyon sisteminde, amörtisörde gelişimler sağlanmış, düşük hızlarda manevra kabiliyeti artırılmış. Yani modelde toplamda önemli değişimler, gelişimler var."