Modellerinin isimlerinin daha kolay telaffuz edebilmesi ve anlaşılabilmesi için değiştirme kararı alan Alman otomobil üreticisi Mercedes, bu uygulamayı ilk kez GLK modelinde hayata geçirdi. Artık GLC ismiyle yoluna devam edecek olan araç, Mercedes C-Serisi’nin SUV versiyonu olarak yollara çıktı. GLA ve GLE’nin arasında konumlanan lüks SUV, konforlu sürüş ve performansı bir araya getiriyor.

Bu kez de test konuğumuz Mercedes GLC’nin 2.0 litrelik benzinli motora sahip versiyonu.

İşte içiyle dışıyla Mercedes GLC 250 4MATIC…


DIŞ TASARIM

GLK’nın ikinci nesli olarak yollara çıkan GLC’nin ön tasarıma baktığımızda yine GLK’dan esintiler taşıdığını görüyoruz. Ancak yine de yeni GLC, Mercedes’in yeni tasarım dilini tamamıyla yansıtıyor. Ön farları C-Serisi’den alınan GLC’nin ortadaki büyük ızgarası iki krom parçayla bölünüyor ve Mercedes’in yıldız logosu kendine burada yer buluyor. Kaputun üzerinden ön cama doğru uzanan çizgiler aracın daha dinamik görünmesini sağlıyor. GLC’nin yan kısmında GLK’ya göre daha yumuşak hatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aracın hareketli görünümü camları çevreleyen krom çıta ile destekleniyor ve bu sayede lüks bir otomobil algısı daha da arttırılıyor.


GLC’nin arkasına doğru geldiğimizde, arka stop lambalarının C-Serisi Estate modeliyle oldukça benzer olduğunu söylemek mümkün. Egzoz çıkışlarının krom difüzör ile kapatılması, yan kısımlardaki çerçevelerle uyum sağlıyor ve aracın arka şıklığını arttırıyor.

Yeni GLC’nin dıştan görünümü 4x4 bir SUV’dan çok lüks bir otomobil izlenimi veriyor. Bu yüzden, aracın marifetlerini anlayabilmek için direksiyonuna oturmak ve yollarla bütünleşmek gerekiyor.


İÇ TASARIM

GLC’nin içine girdiğimizde bizi Mercedes’in lüks algısı hemen hissediliyor. Kabin içinde yumuşak-sert malzemelerin kullanıldığı GLC’nin orta konsolu C-Serisi ile birebir aynı olarak karşımıza çıkıyor. Araca dıştan bakılmadığı zaman C-Serisi ile karıştırmak oldukça mümkün. İçeride sunulan geniş saklama alanları kişisel eşyalarınıza rahatlıkla yetiyor. CD girişinin hemen altında bulunan bardaklıkların bir kapak ile gizlenmesi bilgi-eğlence ekranından aşağıya doğru uzanan bütünlüğün bozulmamasını sağlıyor. Bu arada, bilgi-eğlence ekranının dokunmatik olmaması ve ortadaki joystickten kontrol edilmesi sürüş sırasında pratikliğin önüne geçiyor. Joysticki çevreleyen düğmelerden hem sürüş modları hem de radyo kontrolleri sağlanabiliyor. Tabi, radyo kontrolleri için direksiyonun üzerindeki düğmeleri kullanmak çok daha pratik. GLC’nin hareketsiz kolçağı şık bir düğmeyle açılıyor ve geniş bir saklama alanı sunuyor. Ancak, hareketsiz olması ideal sürüş pozisyonunda biraz aşağıda kalabiliyor.Bilgi-eğlence ekranının birçok Mercedes modellerinde olduğu gibi tablet görünümünde ve dışarıda olması bana kalırsa kalabalık bir görüntü oluştuyor ve bütünlüğü bozuyor.

Arkadaki yaşam alanına baktığımızda GLC, arka yolcuların konforlu yolculuklar yapmasına olanak sağlıyor. Yeterli diz ve baş mesafesinin sunulduğu GLC’de arka yolcular için klima özelliği de bulunuyor.


MOTOR VE SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

GLC’nin şık anahtarıyla motoru çalıştırıp yola çıktığınızda lüks his, performans ile bir araya geliyor. 2.0 litrelik benzinli motora sahip versiyonunu test ettiğimiz GLC’nin Eco, Comfort, Sport ve Sport Plus sürüş modları bulunuyor. Eco sürüş modunun, yakıt tasarrufunda cebinizi düşünürken aracın performans becerilerinin önüne geçiyor. Comfort sürüş modu adından da anlaşılacağı gibi sürüş konforunuzu arttırırken, asıl performans özelliği Sport ve Sport Plus modlarında sizi karşılıyor. Kütlesine rağmen 0’dan 100 km hıza 7.3 saniyede çıkan GLC 250, yumuşak süspansiyonuyla yollardaki kasislerden oldukça yumuşak geçişler yapmanızı sağlıyor. Performanslı kullanımda sıkı bir şekilde yola tutunan GLC, virajlarda sizi şeridinizden ayırmıyor.

Fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 7.1 litre yakıt tüketen aracı test ettiğimiz süre boyunca bizim ulaştığımız değer ise 8 litre. Şehir içi trafikli yollarda ve şehir dışında kullanma fırsatı bulduğumuz 2.0 litre benzinli motora sahip aracın 8 litrelik yakıt tüketim değerinin tatmin edici olduğunu söyleyelim.

Bu arada, GLC’de 9 ileri G-TRONIC otomatik şanzımanla kombine edilen 2.0 lt motor, 211 beygir güç ve 350 Nm tork üretiyor.

GLC’nin 2.0 litrelik benzinli motorunun yanında iki farklı güç alternatifine sahip 2.1 litrelik dizel seçenekleri de bulunuyor.


BAGAJ

Kabininde geniş saklama alanları sunan GLC, 505 litrelik bagaj hacmine sahip. Aracın devasa bagajına büyük valizleriniz bile kolaylıkla sığabiliyor.FİYAT

Test ettiğimiz GLC 250 4MATIC Style donanım paketiyle Türkiye’de 209.800 TL’den alıcı buluyor. Tabi, Exclusive ve AMG donanım paketiyle bu fiyatı daha yukarılara çıkıyor. En üst seviyedeki AMG donanım paketine sahip GLC 250d 4MATIC için 314 bin 500 TL ödemek gerekiyor.


RAKİPLERİ

Mercedes GLC, özellikle Avrupa’da popülerliği her geçen gün artan crossover/SUV segmentinin lüksler klasmanında oldukça önemli rakipleri bulunuyor. Bunlardan öne çıkan modeller ise; BMW X3, Audi Q5, Volvo XC60, Porsche Macan, yakın zamanda Türkiye’de satışa sunulacak olan Lexus NX, Jeep Cherokee ve Range Rover Evoque.

KİMLER ALIR?

Lüks crossver/SUV satın almak isteyenlerin bakması gereken modellerden biri olan GLC, geniş bagaj hacmiyle ailelerin ihtiyacını karşılayabilir. Aynı zamanda, sürüş sırasında kendini daha güvende hissetmek isteyen kadın sürücülerin de GLC’yi tercih etmesi mümkün.

GLC her ne kadar yüksek performans sunsa da fiyatı nedeniyle genç sürücülerin tercih listesinde kendine yer bulamayabilir.


HAZAL ORTA
hazal.orta@otoajanda.com