Subaru, yüksek ÖTV nedeniyle Türkiye pazarında zorlanan markalardan biri. Japon markanın uzmanlık alanı olan sportif ruha sahip Impreza’nın dışındaki tüm modelleri SUV. Boxer motorlu Subaru’larda XV modeli hariç tüm modeller 2.0 lt’den başlayan benzinli motorlara sahip. Yani yüksek vergilerin yanı sıra bir de benzinli motorlarla rekabette yer alıyor. Bu da onun özellikle yüzbinlerce adetlik satışlara ulaştığı ABD ve Japonla pazarındaki gücünü Türkiye pazarına yansıtmasının önlüyor. Performans motorlarını da Impreza ile yüksek vergiler yüzünden ithal etmeyen marka, satışlarını 1.6 lt benzinli motorlu XV’ye dayandırıyor.
Bu da onu geçen yıl 1.400 adetler civarında bir satışa konumlandırıyor.
Fakat şimdi bu sportif ruhlu SUV markası, ÖTV avantajlı olmasa da dizel ve otomatik kombinasyonuna kavuşuyor. Böylece satışlarını 2 binlere yükseltmeyi planlıyor.

Slovenya’da gerçekleşen yeni Outback basın lansmanında tanıtılan yeni dizel lineartronik Forester’la ilgili değerlendirme yapan Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle şunları söyledi: “Subaru Forester beklenen dizel lineartronik versiyonuna kavuşuyor. Subaru severlerin sabırsızlıkla beklediği bir versiyon olduğu için talep oldukça yüksek. Geçen yıl XV en çok satan modelimizdi, bu sene Forester’in yeni versiyonunun gelişiyle, iki modelimiz arasında hangisi daha çok satar şimdiden kestirmek zor ama Forester’ın XV’yi yakalama, hatta geçme olasılığı mevcut. Forester satışlarımızın 800 adedin üzerinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Premium ve Sport olmak üzere iki farklı versiyonda satışa sunacağımız dizel lineartronik Forester’ın fiyatı henüz netleşmemekle birlikte 135 – 145 bin TL gibi çok iddialı bir aralıkta olacağını öngörüyoruz.”

1.6 LT MOTORLU LEVORG

Subaru’nun Japonya’da satışa sunduğu yeni modellerden biri de station wagon karoser yapısına sahip Levorg adını taşıyor. Özellikle düşük yakıt tüketimi ve 170 beygir gücündeki 1.6 lt benzinli motoruyla Avrupa ve Türkiye pazarı için avantaj yaratan model, bu yılın son çeyreğinde kıtalararası yolculuğuna başlayacak. Levorg’u bu yılın sonlarında Türkiye’de de görebileceğiz. Genel Müdür Karagülle, Levorg konusunda yol haritasının tam olarak netleşmediğini ama kendilerine büyük katkısı olacak bir model olduğunu söyledi.


2015 model olarak satışa çıkacak yeni nesil Outback ve Forester’lar Japonya’dan yola çıkmış durumda. Gemiler bu araçları yaklaşık 30 günde Avrupa’ya getiriyor.