Özellikle İstanbul gibi yoğun trafiğin ve park sorununun yaşandığı şehirlerde küçük otomobillerin
avantajı öne çıkıyor. Küçük otomobil denince akla gelen markalardan biri olan smart da yeni fortwo, fortwo cabrio ve merakla beklenen 4-kişilik forfour modellerini nisan ayında Türkiye’de satışa sundu.

Yeni smart fortwo ve smart forfour, farları, ön konsoldaki havalandırma sistemleri ve kendilerine özgü tasarımları ile dikkat çekiyor. İki araç da arka bölümlerine yerleştirilen motorları ile şehiriçi trafikte oldukça çevik çözümler sunuyor.

Artan güvenlik ihtiyaçlarına rağmen 2,69 m uzunluğu değiştirilmeden geliştirilen yeni smart fortwo ve 4 kişinin şehiriçi mobilitesini sağlayacak olan yeni smart forfour artık daha fazla alan, daha fazla renk, daha fazla donanım ve daha fazla eğlence fırsatı sunuyor. Modern kent trafiğinin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilme iddiasını taşıyan smart, boyutları ve motor hacmi düşünüldüğünde maksimum çeviklik ve optimum kullanım alanı sunarak hem duygulara hem de akla hitap ediyor. smart fortwo’nun dönüş çapı sadece 6.95m’den, smart forfour’un ise 8.65m’den oluşuyor.

Araçlarda yüksek süratte savrulmayı engelleyen yan rüzgar yardımcısı (crosswind assist), ESP standart olarak sunuluyor. Sürücüyü sesli olarak uyarabilen çarpışma önleme yardımcısı ve şerit takip yardımcısı ise opsiyon listesinde.

Yeni smart fortwo, smart fortwo cabrio ve smart forfour modellerinde passion, prime ve proxy olmak üzere 3 farklı konsept seçeneği sunuluyor. Bu sayede araçlar özellikle iç mekanda kullanıcının tercihlerine göre kişiselleştirilebiliyor. Normal kullanımda üstü kapalı iki kişilik bir otomobil olan yeni smart fortwo cabrio tek bir düğme hareketiyle; arkaya doğru katlanan büyük boy tentesiyle yarı cabrio veya tamamen açılan tentesiyle cabrio olmak üzere kademeli bir dönüşüm geçiriyor. Tente sürücünün isteğine bağlı olarak hem park hem hareket halinde açılıp kapanabiliyor.

Motor bölümünde, her ikisi de twinamic isimli 6 ileri oranlı çift kavramalı şanzıman ile donatılan, son teknoloji ile geliştirilen yepyeni 3 silindirli, 999cc’lik hacimle 52 kW/71 bg ya da 898 cc’lik hacimle 66kW/90 bg güç üreten motor seçenekleri ile yeni smart fortwo, smart fortwo cabrio ve 4-kişilik smart forfour nisan ayında bayilerde yerini aldı.