Avrupalı ve Japon markaların yeni model rekabetine Honda da katılıyor. 6 yeni otomobili içeren atak, CR-V, Type-R, Jazz ve HR-V ile başladı. Sırada efsane süper sporcu Lamborghini ve Ferrari ayarındaki NSX ve 2016 sonunda ortaya çıkacak yeni Civic ve Civic Sedan kaldı. Atağın önemli ismi Avrupa pazarı için 1.6-dizel-otomatik kombinasyonu ve önemli yenilenmelerle yola çıktı.

Türkiye’de halen 50 binlik üretim kapasitesine sahip Honda, bu kapasiteyi kullanmanın çok uzağında. Rusya krizi öncesinde 75 binlik üretim için düğmeye basan ve inşaata başlayan Japon dev, tam bina direklerini çatmışken çıkan global ekonomik krizle inşaatı tamamlayamadı.

Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, “2016 yılında üretimine başlayacağımız yeni Civic Sedan ile 50 binlik kapasiteyi yakalacağız. Ardından ikinci etap için ikinci modeli devreye alacağız” diyerek, yeni dönem planlarının üretim ve büyüme odaklı olduğunu tekrarladı.

Başkan ve ekibinin Türkiye fabrikasını canlandırmak için yıllardır adeta “savaştığını” biliyoruz. Bu savaş, geçtiğimiz günlerde önemli bir destek daha edindi. Dünya devinin Avrupa AR-GE bölümünün başındaki Takahiro Hashigo’nun Honda CEO’luğuna atanması işleri kolaylaştıracak gibi. Çünkü yeni CEO, Türkiye’de 3 yıl önce Ar-Ge bölümünü kurduran ve Türkiye’yi iyi tanıyan bir isim.

Türkiye’de “şimdilik 8 mühendisten olaşan” Ar-Ge bölümünün kurulmasını sağlayan Hashigo’nun CEO olmasının önlerini açtığına dikkat çeken Honda Türkiye Başkanı … “Bu bölüm şimdilik mevcut modeller üzerinde çalışıyor. Yeni bir model tasarımı yapmamız söz konusu değil. Ama yeni Civic Sedan için çalışıyoruz. Çünkü yeni nesil Civic sedan sadece Türkiye’de 1.6 dizel motorla üretilecek. Bunun ularlanması çalışmalarını ekimizi yürütüyor. Yeni CEO’muzun talimatıyla kurduğumuz ar-ge bölümümüz daha da gelişecek. Yeni Civic’in Türkiye’ye adaptasyonunu sağlayan çalışmalar ağırlıkta. Bu ekip, LPG dönüşümünü de yürütmüştü.”

Halil OKŞİT